U središnjem i najljepšem predjelu Slavonije, na 111 metara nadmorske visine, na đakovačkoj zaravni smješteno je Đakovo. Đakovo je najbolje obići pješice, a ponos grada vidljivi su tornjevi velebne katedrale koja zaštitnički natkriljuje grad.
Gotovo da i nema putnika namjernika koji ne zna za katedralu Sv.Petra i đakovačke lipicance, zaštitne znakove Đakova, prepoznatljivosti sačuvane pokoljenjima.
Đakovo turistima nudi obilje povijesnih, kulturnih i prirodnih vrijednosti, u tolikoj mjeri da ih u jednom danu mogu samo razgledati, a ako ih žele bolje upoznati, moraju u gradu ostati duže. Unutar stare jezgre grada nalaze se brojni sakralni objekti koji se stapaju u prostor i čine sa brojnim drugim kulturno povijesnim spomenicima ovaj grad prepoznatljivim i jedinstvenim.
Središnja gradska ulica pape Ivana Pavla II ili popularni Korzo proteže se od katedrale Sv.Petra do crkve Svih Svetih. Uža gradska jezgra Đakova je i danas sačuvala svoje obrise koji su oblikovani u 18.i 19. stoljeću, u secesijskom stilu. Ta činjenica Đakovu daje poseban šarm i ostavlja pozitivan utisak na svakoga tko navrati u grad, posebice za lijepoga vremena kada glavna gradska ulica postane šetalište i mjesto druženja, gdje brojni kafići i slastičarne sa svojim terasama pozivaju na svakodnevni kraći ili duži predah uz kavu ili neko piće.
Jedna od najpoznatijih zgrada u Đakovu, koja se nalazi na trgu dr. Franje Tuđmana, je zgrada Gradske uprave. Izgrađena je u secesijskom stilu, djelo je arhitekta Josipa Vancaša.
Početkom 21. stoljeća Ministarstvo kulture Republike Hrvatske donosi odluku o zaštićenim spomenicima kulture na području grada Đakova:
- Katedrala Sv. Petra
- Biskupski dvor
- Crkva Svih Svetih
- Crkva preobraženja Gospodnjeg (Piškorevci)
- 4 kasnobarokne kanoničke kurije
- Secesijska zgrada Bogoslovnog sjemeništa
- Zgrada gradske uprave
- Spomenik Ivi Loli Ribaru
- Katedralne orgulje
Zaštićeni spomenik parkovne arhitekture u gradu Đakovu je Strossmayerov perivoj.